Aktualne i zapowiedzi
Wystawa plakatu teatralnego studentek i studentów Pracowni Wizerunku, Promocji i Identyfikacji Wizualnej
Wystawa plakatu teatralnego studentek i studentów Pracowni Wizerunku, Promocji i Identyfikacji Wizualnej działającej w ramach Katedry Projektowania Graficznego, Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prace wykonane pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Gawrych-Olender, prof. ASP, dr Mariana Słowickiego, dr Piotra Dzika i mgr Marcina Kasperka.
Pracownia kilkanaście lat temu nawiązała stałą współpracę z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Teatr ten, prowadząc swoją statutową działalność, przygotowuje i wystawia głównie musicale przeznaczone dla widowni dorosłej i dla dzieci. Spektakle takie, by odnieść sukces rynkowy, winne być wsparte szeroko zakrojonymi działaniami promocyjnymi obejmującymi głównie obecność w przestrzeni publicznej oraz w internecie. Studenci w trybie konkursowym przygotowują komplet projektów oprawy graficznej wybranej premiery, a następnie, decyzją jury, jeden z projektów kierowany jest do realizacji.
W czasie współpracy z Teatrem studenci i studentki ASP przygotowali projekty dla następujących spektakli: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Bulwar Zachodzącego Słońca”, „Cabaret”, „Pinokio” i „Tootsie”.
Między premierami studenci realizują podobne zadanie, jednak dowolnie wybierają znany sobie teatr i spektakle. Istota zadania polega na tym, by plakaty te oddawały charakter i wizerunek teatru i w spójny sposób zapowiadały trzy różne spektakle.
W promocji kultury (teatry, filharmonie, koncerty, w tym muzyki popularnej) plakat ciągle jest formą żywą i mającą swoje miejsce na ulicy. Znalazł swoją niszę i wciąż, jak przez ostatnie kilkaset lat, z powodzeniem służy instytucjom kultury i ich widowni.
Otwarcie wystawy odbyło się 15 grudnia 2023 roku o godz. 15:00.
Wystawa potrwa do 10 marca 2024 roku.