Aktualne i zapowiedzi

historie nie(d)opowiedziane — wystawa powarsztatowa w Małej przestrzeni

Są historie, które milkną, zanim zdążą wybrzmieć. Zostają w ciele, w myślach, w napięciu dłoni. historie nie(d)opowiedziane zaczynają się tam, gdzie głos na chwilę milknie — i gdzie budzi się inny język: dotyk, faktura, ciężar materiału, ślad gestu.

W 2025 roku Galeria BWA po raz pierwszy w swojej historii wyszła poza własne mury z działaniami artystycznymi. Partnerem projektu był Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie – jeden z najważniejszych ośrodków psychiatrii w Polsce, a zarazem miejsce o szczególnym znaczeniu: to właśnie tutaj narodziły się pierwsze praktyki terapii przez sztukę w Polsce, rozwijane już w połowie XX wieku, gdy zaczęto dostrzegać twórczość pacjentów nie jako „objaw”, lecz wartość i formę ekspresji.

Dziś, po ponad pół wieku od tamtych przełomów, Galeria BWA wraca do tego dziedzictwa w nowy sposób: zapraszając osoby dorosłe doświadczające kryzysu psychicznego, do pełnoprawnego współtworzenia wystawy i działań kulturotwórczych. historie nie(d)opowiedziane opierały się na cyklu spotkań twórczych prowadzonych przez artystki i artystów łączących praktykę sztuki współczesnej z doświadczeniem pracy relacyjnej i arteterapeutycznej. Podsumowanie tych działań można obejrzeć w Małej przestrzeni Galerii BWA do 15 lutego.

Kuratorka projektu
Olga Kasztelewicz

Oddziały Szpitala zaangażowane w projekt:
Oddział Psychiatrii Sądowej o Podstawowym Zabezpieczeniu
Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu
Oddział Rehabilitacyjny Dzienny „Biały Domek”